hiva-network.com

کارگاه تخصصی شبکه - هیوا شبکه

Microsoft  Exchange Server 2010  

آموزش EXCHANGE گروه آموزشی هیوا

Exchange Server از سری محصولات محبوب و معروف از سرورهای مایکروسافت است که در شبکه های بزرگ استفاده میشود و همانطور که از اسمش پیداست قسمت سرور قضیه است و طبیعتا برای اتصال و استفاده از آن باید از یک قسمت دیگر به عنوان کلاینت استفاده کرد . کاربرد اصلی این محصول در اصل به عنوان یک ایمیل سرور یا همون پست الکترونیک است ، سرويس پست الكترونيك يا سرويس دهنده ايميل در واقع يك نرم افزار كاربردي هست كه ايميل ها را از سرويس گيرنده هاي ايميل ( Client) و يا سرورهاي پست الكترونيك (Mail Server) ديگر دريافت كرده و بعد آنها را به دست گيرندگان مي رساند. این سرور پست الكترونيك معمولا شامل فضاي ذخيره سازي پيام ها ، مجموعه اي از قوانين قابل تعريف ، ليستي از كاربران و مجموعه اي از ماژول هاي ارتباطي مي باشد.
به عنوان مثال وقتی شما به وب سایت یاهو وارد میشید و ایمیل را وارد می کنید در حقیقت به ایمیل سرور یاهو متصل شدید ، شما میتونید ایمیل ارسال و دریافت کنید و فایل آپلود کنید و یک فضای اختصاصی برای خودتان ایجاد کنید ، شما میتوانید بگویید از چه کسایی ایمیل بگیرم و یا نگیرم و این یک نوع از همین قوانینی هست که گفتم ، حالا تصور کنید که یک ایمیل سرور برای سازمان خودتان دارین که این سرور تمامی اینکارها را انجام میدهد با این تفاوت که همش بصورت داخلی فقط برای سازمان شما انجام میشود و دیگر نیاز نیست ایمل های سازمانی یا شخصی شما توی سایت یاهو یا امثالهم باشد و طبیعتا محرمانگی برایتان ایجاد میکند . از قابلیت های معمولیش اگر بخواهیم بگوییم میتوانیم به تاریخ و تقویم و زمانبندی کارها اشاره کنیم که هم توسط برنامه های کلاینت مثل Outlook قابل دسترسی هستند و هم از طریق وب . مایکروسافت در حال حاضر نسخه 2010 این محصول را ارائه کرده ولی در حدود 15 سالی میشود که در زمینه Mail Server فعالیت میکند .

نگارشExchange 2010 آن نسخه تکامل یافته Exchange 2007 می باشد. مواردی مانند Message Record Management ، High  Availability و Archive Mailbox  از جمله مواردی است که در این نگارش بهبود یافته است.
 Microsoft Exchange 2010
از دیدگاه امنیت ، مدیریت بر Messageها ، High Availability ، برقراری ارتباط با سایر محصولات شرکت    Microsoft مانند (SharePoint) و طراحی نرم افزار عملکرد بسیار خوبی دارد و نمیتوان آنرا با سایر میل سرورهای موجود مقایسه نمود.

نگارش Exchange 2010 آن نسخه تکامل یافته Exchange 2007 میباشد. مواردی مانند Message Record Management ، High Availability و Archive Mailbox از جمله مواردی است که در این نگارش بهبود یافته است.
 Microsoft Exchange 2010
از دیدگاه امنیت ، مدیریت بر Messageها ، High Availability ، برقراری ارتباط با سایر محصولات شرکت    Microsoft مانند (SharePoint) و طراحی نرم افزار عملکرد بسیار خوبی دارد و نمیتوان آنرا با سایر میل سرورهای موجود مقایسه نمود.

مزیتهای Exchange Server 2010  بر نسخه های قبلی:

 •    افزايش ميزان دسترسي به سرويس High Availability
•    كاهش فضاي مورد نياز براي ذخيره سازي Mailbox ها و ديتابيس كوچكتر و با كارايي بيشتر
•    امكانات جديد در زمينه مديريت مجوزهاي دسترسي به سرويس هاي Exchange Server 2010
•    بالا رفتن سرعت تحويل ايميل ها
•    ايجاد امكان Deployment Assistant 2010
•    امكان مديريت در قسمت Exchange Management Console
•    امكان مديريت بسياري از امور در Exchange Control Panel
•    امكانات مديريتي در Exchange Management Shell
•    ايجاد مفهوم و ابزارهای Unified Messaging

 

ویژگی های :  Exchange Server 2010

امنیت در مقابل هرزنامه ها و ویروس ها ( Viruses & Spams): در نسخه 2007 و بعد این برنامه امکانات درونی مقابله با هرزنامه ها یا اسپم ها و ابزار های ضد ویروس یا همون Anti-virus و همچنین ابزار قوی ف ی ل ت ر ی ن گ و بررسی همزمان چند دستگاه وجود ارائه شد .

محرمانگی تبادل نامه های الکترونیکی ( Privacy): با استفاده از توابع قدرتمند رمز نگاری استفاده شده در تبادل نامه های الکترونیکی از جمله استفاده از ساختار PKI تبادل نامه های داخلی و نامه های الکترونیکی از طریق اینترنت، محرمانگی نامه های تبادل شده را حفظ می کند .

سیستم واحد تبادل نامه ها ( Unified Messaging ): سیستم واحد تبادل نامه ها، امکان دریافت انواع مختلف پیغام مانند فکس، نامه های صوتی و همچنین امکانات جدیدی چون دریافت پیغام های صوتی بوسیله تلفن معمولی را می دهد.

بازدهی کار گروهی و کارایی Performance & Team Work): امکانات توسعه یافته کار با تقویم ها، کار در خارج از شرکت، سفارش منابع و تنظیم فهرست قرارهای ملاقات، کار گروهی را آسان می کند و بازده کار گروه را بالا می بره.

تبادل نامه ها از طریق اینترنت: از هر کامپیوتری از هر جا می توان از طریق اینترنت به کمک رابط کاربری بسیار مجهز و مشابه آتلوک به صندوق پستی خود دسترسی داشته باشید. تمامی امکانات موجود در اتلوک از جمله، تقویم، یادداشت ها، تکالیف، قرار ملاقات ها، زمان بندی تکالیف، کارت های ویزیت و… در دسترس شما می باشند. این رابط کاربری تحت وب Outlook Web Access می باشد.

تبادل نامه ها از طریق موبایل: فناوری Exchange Active-sync کار با نامه ها و تقویم از طریق دستگاه های موبایل را آسان می سازد و همچنین امنیت تبادل اطلاعات و تراز دسترسی را کنترل می کند.

استفاده از Power-shell: با استفاده از این قابلیت شما میتوانید چندین عملیات را بصورت همزمان در قالب یک Script در آورده و همزمان اجرا کنید.

قابلیت دسترسی بالا یا High Availability: این امکان را به شما میدهد که چندین سرور بصورت پشتیبان داشته باشید تا در صورت بروز مشکل برای هر کدام سرور بعدی وارد کار شود.

پیش نیاز دوره : تسلط بر TCP/IP و سرویسهای تحت آن:

در این دوره افراد توانایی پیکربندی یکی  از قدرتمندترین و معروفترین ایمیل سرورهای دنیا را فرا می گیرند. Exchange 2010 در حال حاضر به عنـوان کارآمدترین ایـمیل سـرور دنیـا شناخته می شود و افـراد پس از  گذراندن این دوره می توانند Exchange را برای سازمان های با مقیاس کوچک ، متوسط و بزرگ راه اندازی  نماینـد.

پس از کسب این مدرک مهارت های زیر را کسب خواهید کرد :

نصب و پیکربندی سرورهای Exchange

پیکربندی فولدرهای عمومی و Exchange Recipients

پیکربندی دسترسی های Client ها به سرور با استفاده از Exchange Server 2010

پیکربندی Message Transport

بازبینی و گزارش دهی از عملکرد کاربران و سرور

پیاده سازی High Availability یا همان دسترسی های بالا برای کاربران

پیاده سازی Message Compliance و Message Security با استفاده از Exchange Server 2010

 

دانلود کتاب رسمی مایکروسافت:

آموزش EXCHANGE گروه آموزشی هیوا

 

اطلاعاتی راجع به آزمون:

آزمون 70-662 به منظور ارزیابی توانایی های شما در پیکربندی Exchange Server 2010 در یک محیط سازمانی می باشد. کاندیداهای این آزمون باید بتوانند به نصب و مدیریت Exchange Server 2010 و همچنین مدیریت کاربران ، Mailbox ها ، امنیت سرور ، سرورها و دیتابیس های سازمان با استفاده از Exchange Server 2010 بپردازد. بعلاوه کاندیداها بایستی توانایی Monitoring و رفع عیب Exchange Server 2010 را نیز دارا باشند.

برای اطلاع از سرفصل های رسمی و بررسی آخرین شرایط آزمون بین المللی  Exchange Server 2010به آدرس سایت مایکروسافت مراجعه نمایید:

www.microsoft.com/learning/en-us/exam-70-662.aspx

روزی یک خط، فرمان با خط فرمان

حافظه کش DNS در کامپیوتر رو چطوری می شه پاک کرد؟ اینطوری :
Ipconfig /FlushDNS

بیشتر بگو!

دوره های جدید

 

کانال تلگرام و اینستاگرام هیوا شبکه

telegram Hivashabakeinstagram hiva.network

تجهیزات شبکه

هر جای ایران که هستید...
ما پشتیبان و مشاور شما هستیم...

 

سامانه مشاوره و پشتیبانی

سازمان ها و ادارات ...

کارخانه ها و شرکت ها ...

 

تا راه اندازی و نگهداری از

سرویس های شبکه شما ...

با ما در تماس باشید ...

 

تلفن: 33241269-13

تلفن: 33260041-13

ایمیل: info@hiva-network.com

محصول ویژه برای شما

در جستجوی محصول آموزشی خاصی هستید اما هرچه جستجو می کنید آن را نمی یابید ؟

به ما بگویید...