hiva-network.com

کارگاه تخصصی شبکه - هیوا شبکه

فصل چهاردهم: Recovery and Backup

 مقدمه

اغلب Crash ها به دلیل نقص در کارکرد سخت افزار ها می باشد و در موارد خیلی حاد با تعویض سخت افزار معیوب (مثلا مادربرد) حل می شود به یاد داشته باشید که در بر طرف کردن Crash ها، تلاش می شود تا اطلاعات کاربری و به طور کلی اطلاعات هارد دیسک سالم بمانند و دوباره قابل استفاده باشند. حال تصور کنید که با همه تلاش هایی که برای سالم نگه داشتن اطلاعات هارد دیسک می کنید ولی به هر دلیلی تعدادی فایل یا فولدر یا به طور کلی یک Volume از بین برود، چگونه می توانید اطلاعات را دوباره برگردانید؟ چگونه از اطلاعات خود نسخه پشتیبان (Backup) برای چنین مواقعی تهیه می کنید؟ Recovery و Backup یک مهارت مهم و حیاتی برای یک متخصص IT است. اگر از اطلاعات کاربر یک کپی یا Backup ندارید بهتر است هرچه زود دست به کار شوید و یک Backup تهیه کنید. چنانچه اطلاعاتی که می خواهید از آنها Backup بگیرید دایما تغییر می کنند (مثلا پرونده های یک بیمارستان) بهتر است به صورت دوره ای backup بگیرید مثلا هر هفته یک بار. در این توصیه می شود که از Backup اتوماتیک استفاده کنید تا پس از هر دوره، خود ویندوز این کار را انجام دهد. بهتر است زمانی Backup اتوماتیک اجرا شود که کاربر کار زیادی با کامپیوتر ندارد (مثلا ساعت 12 شب).

 در این فصل می آموزید که در ویندوز 7 چگونه Backup تهیه کنید، چه تنظیماتی باید انجام شود تا Backup به صورت اتوماتیک در زمانی که برای آن تعیین می کنید انجام شود، چگونه فایل هایی که پاک شده اند یا دچار نقص شده اند را برگردانید.

 مواردی که برای آزمون باید فرا بگیرید:

 •  تهیه backup
 •   تنظیمات system recovery options
 •   تنظیمات file recovery options

 درس 1: Backup

 این درس بیشتر بر روی Backup تمرکز دارد، مبحث Recovery در درس های بعدی مورد بررسی قرار می گیرد. در این درس می آموزید که با استفاده از بخش Backup & Restore اقدام به زمانبندی برای تهیه Backup از یک فایل یا فولدر، یا تهیه System Repair Disk به صورت اتوماتیک و دوره ای کنید. هم چنین می آموزید که با استفاده از Batch file یک System Image Backup تهیه کنید.System Image در واقع یک کپی از تمام فایل ها و فولدر های روی یک دیسک است. با استفاده از System Image Backup می توانید کامپیوتر را به صورتی که در زمان تهیه System Image بوده برگردانید.

 خلاصه درس:

 •  با استفاده از بخش Backup & Restore می توانید برای تهیه Backup از فایل ها و فولدر ها یک زمانبندی تعریف کنید.
 • می توانید با استفاده از بخش Backup & Restore یک System Image Backup تهیه کنید ولی نمی توانید برای این نوع Backup ها برنامه ای تعریف کنید. برای تعریف چنین برنامه ای می توانید از خط فرمان استفاده کنید.
 • هر زمان که یک فایل یا فولدر Backup تهیه شود یک Backup Set ساخته می شود.

 درس 2:System Recovery

این درس در مورد Recovery کردن تنظیمات سیستم است و Recovery فایل ها و فولدر ها در درس آخر بررسی می شود. در این درس می آموزید که زمانی که تنظیمات اشتباهی روی سیستم انجام شود یا اگر تنظیمات از بین برود چگونه می توانید آنها را به حالت قبلی برگردانید. در این درس مباحث Restore Point، System Protection، System Recovery، و برگرداندن یک System Image مورد بررسی قرار می گیرد.در این فصل برخی از مباحث مربوط به Boot سیستم نیز مورد بحث قرار می گیرد، برای مثال فرض کنید به دلیل تغییراتی که در تنظیمات سیستم ایجاد می کنید سیستم شما Boot نمی شود. این درس به شما یاد می دهد تا چگونه با استفاده از Advanced Recovery تنظیمات تغییر یافته را به حالت قبل برگردانید.

 خلاصه درس:

 •  اگر برای یک درایو System Protection را فعال کنید Restore Point به طور اتوماتیک فعال می شود و هر زمان که یک تغییر اساسی در سیستم انجام گیرد یک Restore Point ایجاد می شود. هم چنین می توانید به صورت دستی هم Restore Point ایجاد کنید.
 •  اگر قبلا یک Restore Point ایجاد کرده اید می توانید تنظیمات کامپیوتر خود را به همان صورتی برگردانید که زمان ایجاد Restore Point وجود داشته است.
 • می توانید به جای تنظیمات، کل کامپیوتر را به حالت اولیه برگردانید اگر قبلا یک System Image Backup ایجاد کرده باشید.
 •  برای بررسی مشکلات سیستم و مشکلات Boot از دو روش می توانید استفاده کنید: از طریق DVD ویندوز وارد محیط Boot شوید و System repair را اجرا کنید، یا در هنگام Boot شدن کامپیوتر دکمه F8 را بزنید تا به Advanced Boot Option دسترسی پیدا کنید.

  درس 3: Recovering Files & Folders

در این درس می آموزید که چگونه برای فایل ها و فولدر ها یک Shadow Copy بسازید تا هر زمان که نیاز داشتید آنها را به حالت قبلی برگردانید، برای این کار باید از سرویس Volume Shadow Copy (VSS) استفاده کنید.  می آموزید که چگونه یک فایل را به حالت قبلی برگردانید حتی اگر آن فایل پاک شده یا rename شده باشد.این درس به شما یاد می دهد که چگونه فایل ها و فولدر ها را Recovery کنید، چگونه از Wizard مربوطه استفاده کنید، چگونه با استفاده از این Wizard اطلاعات کاربری خود را برگردانید. هم چنین در این درس System Protection با جزئیات بیشتری مورد بررسی قرار می گیرد.

 خلاصه درس:

 •  می توانید با استفاده از Shadow Copy فایل ها و فولدر را به حالت قبلی برگردانید.
 • می توانید یک Previous Version برای فایل ها و فولدر ها تعریف کنید تا فایل ها پاک شده یا rename شده را برگردانید.
 • می توانید تنظیمات کاربر و اطلاعات مربوط به کاربر (مثل Desktop، Contacts، Favorites) را برگردانید و همچنین حساب کاربری (User Profile) را برگردانید.
 • می توانید System Protection را برای هارد دیسک های Internal و External و VHD هایی که System File آنها NTFS است فعال کنید. می توانید فایل ها و فولدر ها را به حالت قبلی برگردانید اگر قبلا یک Restore Point ازآنها ایجاد کرده باشید.

 خلاصه فصل

 •  می توانید با استفاده از بخش Backup & Restore از فایل ها و فولدر ها Backup ایجاد کنید و حتی یک زمانبندی برای ایجاد Backup های اتوماتیک تعریف کنید. با استفاده از همین بخش می توانید یک System Image Backup نیز ایجاد کنید ولی به یاد داشته باشید که که برای System Image نمی توانید از اینجا زمانبندی تعریف کنید. می توانید System Image Backup را با استفاده از دستورات خط فرمان نیز انجام دهید. می توانید تمام یک کامپیوتر را با استفاده از System Image Backup به همان صورتی برگردانید که  زمان ایجاد Backup بوده است.
 •  زمانی که یک تغییر مهم در System ایجاد می شود Restore Point ها به صورت اتوماتیک ساخته می شود. البته می توانید به صورت دستی هم Restore Point بسازید. با فعال کردن System protection برای یک درایو چندین قابلیت برای شما فراهم می شود اول اینکه Restore Point ها شروع به ساخته شدن می کنند، و دوم اینکه می توانید مقدار حجمی ازآن درایو که توسط Restore Point ها اشغال می شود را مشخص کنید.
 •  دو ابزار System Repair و Advanced Boot options به شما کمک می کنند تا مشکلات مربوط به Boot رابرطرف کنید.
 • با استفاده از Shadow Copy می توانید که فایل ها و فولدر ها را به حالت قبلی برگردانید حتی اگر آنها را Delete یا Rename کرده باشید.

روزی یک خط، فرمان با خط فرمان

پوشه Hiva1 رو که در درایو E قرار داره، با نام Hiva2 به اشتراک بزار! چطوری ؟
Net Share Hiva2=E:\Hiva1

بیشتر بگو!

دوره های جدید

 

کانال تلگرام و اینستاگرام هیوا شبکه

telegram Hivashabakeinstagram hiva.network

تجهیزات شبکه

هر جای ایران که هستید...
ما پشتیبان و مشاور شما هستیم...

 

سامانه مشاوره و پشتیبانی

سازمان ها و ادارات ...

کارخانه ها و شرکت ها ...

 

تا راه اندازی و نگهداری از

سرویس های شبکه شما ...

با ما در تماس باشید ...

 

تلفن: 33241269-13

تلفن: 33260041-13

ایمیل: info@hiva-network.com

محصول ویژه برای شما

در جستجوی محصول آموزشی خاصی هستید اما هرچه جستجو می کنید آن را نمی یابید ؟

به ما بگویید...