hiva-network.com

کارگاه تخصصی شبکه - هیوا شبکه

فصل سیزدهم: Monitoring and Performance

مقدمه

در این فصل عملکرد کامپیوتر مورد بررسی قرار می گیرد برای مثال چنانچه مشکلی در ویندوز وجود داشته باشد که شاید عملکرد ویندوز را با اشکال مواجه کند بهتر است قبل از آن که خسارتی به بار بیاورد شناسایی و پیشگیری شود. هم چنین بررسی می شود که آیا یک کامپیوتر توانایی انجام عملیات (Task) های ضروری را داراست یا خیر. در این فصل می آموزید که چگونه می توان Event های یک کامپیوتر دیگررا هم روی کامپیوتر خودتان ذخیره کنید.

حتما برای شما هم پیش آمده که یک سرویس یا یک پردازش یا یک برنامه با اشکالاتی مواجه می شود که سیستم عامل هم قادر نیست به طور کامل آنها را برطرف کند، این موضوع در بخش دوم این فصل مورد بررسی قرار می گیرد و ابزار هایی را به شما معرفی می کنیم تا بهتر با چنین وضیت هایی مقابله کنید. مدیریت سرویس ها، Page File ها، مدیریت Cache ، مدیریت پردازش ها، مدیریت دسکتاپ، و حتی تغییر تنظیمات Boot کامپیوتر از دیگر مواردی است که در این فصل می آموزید.

مواردی که برای امتحان باید فرابگیرید :

 •    Monitor systems
 •   پیکربندی  Performance setting

درس1 : Monitoring Systems

ویندوز 7 ابزار های جالبی در زمینه سنجش عملکرد، شناسایی پتانسیل های ایجاد اشکال،سنجش میزان پایداری و قابلاطمینان بودن سیستم، برقرار یک بستر مطمئن برای داستن بهترین عملکرد، و... دارد. آن دسته از متخصصان IT که حداقل یک سال سابقه کار در یک محیط عملی را دارند حتما با این ابزار ها آشنا هستند. در این درس ابتدا این ابزار ها را به شما معرفی، و سپس کار با آنها را خواهید آموخت.

گاهی ممکن است که استفاده از یک ابزار کار کافی نباشد شما مجبور شوید تا از چندین ابزار استفاده کنید، در این صورت استخراج و تطبیق اطلاعات از این ابزار ها کمی دشوار خواهد بود. بنا به شرایط گاهی بهتر است از یک ابزار و گاهی از چند ابزار استفاده کنید.

خلاصه درس:

 • یکی از ابزار هایی که عملکرد کامپیوتر را به صورت لحظه ای نشان می دهد Performance Monitor است. یک System Diagnostics report اطلاعات خوبی در مورد منابع سخت افزار، زمان پاسخ گویی سیستم،  پردازش های روی کامپیوتر، اطلاعات سیستم و...
 • با کمک ابزار Reliability Monitor می توانید میزان پایداری کامپیوتر را در روز ها و هفته های گذشته مشاهده کنید. Event هایی که ممکن است روی پایداری کامپیوتر تاثیر گذار باشد در این بخش نمایش داده می شوند مثلا Event های مربوط به نصب نرم افزار ها، یا هرگونه در خواست Restart پس از نصب نرم افزار ها. ابزار Action Center مشکلات امنیتی کامپیوتر را گزارش می دهد. ابزار Windows Experience Index مشخص می کند که آیا سخت افزار های شما برای ویندوزی روی آن نصب کرده اید مناسب اند یا خیر.
 •   Task Manager یک گزارش کلی از میزان استفاده از منابع (مثل RAM، CPU، Hard Disk) را به نشان می دهد، با استفاده از Task Manager می توانید سرویس ها، پروتکل ها، و برنامه ها را مدیریت کنید (برای مثال پردازش یک برنامه را متوقف کنید، یا مشخص کنید یک برنامه از کدام هسته های CPU می تواند استفاده کند). Resource Monitor هم میزان استفاده از سخت افزار ها (مثل کارت شبکه، هارد دیسک) را نشان می دهد البته با جزئیاتی متفاوت. ابزار Process Explorer بسیار شبیه Tsk manager است ولی کنترل بیشتر و اطلاعات ریز تری در اختیار شما قرار می دهد.
 • با استفاده از ابزار Event Viewer می توانید به Event Log ها دسترسی پیدا کنید و مدیریت کاملی روی آنها داشته باشید.

درس 2: Configuring Performance Setting

توجه این درس بیشتر بر روی تنظیماتی است که می تواند روی عملکرد کامپیوتر تاثیر گذار باشد؛ برای مثال ابزار های رفع مشکلات مربوط عملکرد، ابزار های مشاهده عملکرد، و ابزار هایی که می توان با استفاده از آنها تنظیمات مربوط به عملکرد را تغییر داد. اگر این ابزار ها برای شما رضایت بخش نیستند می توانید بر اساس قوانین WMI ، اسکریپت مورد نظرتان را خودتان بنویسید.

فاکتور های زیادی روی عملکرد کامپیوتر تاثیر می گذارند از جمله ظاهر ویندوز (مثلاتم ویندوز)، مرور گری که استفاده می کنید، سرویس ها و پردازش هایی که در حال اجرا هستند، حتی اولویت بندی که برای انجام پردازش ها تعریف می کنید.

چنانچه می خواهید عملکرد خوبی برای شما به ارمغان آید نتظیمات Cache و Page File ها را در بهترین حالت قرار دهید، سرویس ها و برنامه هایی که به طور انوماتیک اجرا می شوند را کنترل کنید. به طور کلی شناسایی کنید که چه پردازش هایی بیشتر از بقیه از منابع سخت افزاری و نرم افزاری شما استفاده می کنند.

خلاصه درس:

 •   می توانید اقدام به اسکریپ نویسی بر اساس WMI کنید تا ابزار های مورد نظرتان را خودتان بنویسید مثلا ابزار های شبیه به Task Manager.
 •    ابزار System Configuration  به شما امکان مدیریت برنامه ها و سرویس هایی که در StartUp ویندوز اجرا می شوند را می دهند، هم چنین امکاناتی نیز برای خطا یابی و انجام تنظیمات عملکرد ویندوز در آن تعبیه شده است. (برای پیدا کردن این ابزار در استارت ویندوز عبارت msconfig را تایپ کنید)
 •    ابزار Performance Options می تواند ویندوز را در حالت "بیشترین کارایی (Best Performance)" قرار دهید ولی توجه داشته باشید که در این حالت همین چیز فدای کارایی می شود مثلا ممکن است تم زیبایی که برای ویندوزتان انتخاب کرده باشید غیر فعال شود کارایی افزایش یابد.
 • ابزار های تحلیل عملکرد ویندوز، بخشی از SDK ی ویندوز سرور 2008 می باشند. این ابزار ها تقریبا می توانند تمام جنبه هایی که روی عملکرد ویندوز تاثیر می گذارد را تحت کنترل داشته باشد، برای مثال بررسی مشکلات مربوط به عملکرد، مشکلات مربوط به Boot، DPC ها، ISR ها، میزان استفاده از منابع و...

خلاصه فصل

 • با استفاده از ابزار های ویندوز 7 مانند Performance Monitor، Reliability Monitor، Action Center، و Windows Reliability Index می توانید عملکرد کامپیوتر را مورد ارزیابی قرار دهید که آیا کامپیوتر شما آن طور که باید، کارایی دارد یا نه. چنانچه کامپیوتر شما مشکل کمبود منابع (مثلا RAM) داشته باشد با کمک این ابزار ها می توانید به راحتی این مشکل را شناسایی کنید.
 •   ابزار هایی مانند Task Manager یک شَمای کلی از عملکرد کامپیوتر ارائه می دهند. Event Log ها می توانند اتفاقات مهم و تاثیر گذار کامپیوتر ثبت کنند و در صورتی که مشکل به وجود آید به کاربر هشدار دهند. Data Collector Sets وضعیت فعلی و وضعیت پیشین کامپیوتر را ثبت می کنند و امکان مقایسه عملکرد فعلی و پیشین را فراهم می کنند.

 

 

 

روزی یک خط، فرمان با خط فرمان

پوشه Hiva1 رو که در درایو E قرار داره، با نام Hiva2 به اشتراک بزار! چطوری ؟
Net Share Hiva2=E:\Hiva1

بیشتر بگو!

دوره های جدید

 

کانال تلگرام و اینستاگرام هیوا شبکه

telegram Hivashabakeinstagram hiva.network

تجهیزات شبکه

هر جای ایران که هستید...
ما پشتیبان و مشاور شما هستیم...

 

سامانه مشاوره و پشتیبانی

سازمان ها و ادارات ...

کارخانه ها و شرکت ها ...

 

تا راه اندازی و نگهداری از

سرویس های شبکه شما ...

با ما در تماس باشید ...

 

تلفن: 33241269-13

تلفن: 33260041-13

ایمیل: info@hiva-network.com

محصول ویژه برای شما

در جستجوی محصول آموزشی خاصی هستید اما هرچه جستجو می کنید آن را نمی یابید ؟

به ما بگویید...