hiva-network.com

کارگاه تخصصی شبکه - هیوا شبکه

فصل هشتم: BranchCache and Resource Sharing

مقدمه

 مردم در محیط کار به ندرت اسنادی را می سازند که فقط خودشان به آنها دسترسی داشته باشند. معمولا اسناد سازمانی برای استفاده یک گروه یا همه کارکنان تولید می شود. به همین دلیل لازم است برخی فایل در اختیار همه قرار بگیرند (Share شوند) .اولین بخش این فصل در مورد روش های Share کردن در ویندوز 7 بحث می کند. تکنیک ها پیشرفته Share کردن و HomeGroup نیز در این فصل مورد بررسی قرار می گیرد.در بخش دوم این فصل می آموزید تا چگونه از Share شدن برخی دیتا ها جلوگیری کنید و اطمینان حاصل کنید که فقط برخی افراد مشخص می توانند به آنها دسترسی داشته باشند، یکی از راه های انجام این کار تنظیمات صحیح Permission ها می باشد. می توانید با Encrypt کردن دیتایی که بین کامپیوتر ها تبادل می شود از سرقت شدن آنها در بین مسیر جلوگیری کنید.بخش آخر Branchcahe را مورد بررسی قرار می دهد که یکی از Feature های ویندوز 7 است و این امکان را فراهم می کند تا در یک بخش کوچک از یک سازمان (Branch Office) سرعت تبادل دیتا افزایش یابد.

 مواردی که برای آزمون باید یاد بگیرید:

 •  تنظیمات منابع به اشتراک گذاشته شده
 • تنظیمات دسترسی به فایل و پوشه
 •  تنظیمات BranchCache

 قبل از اینکه شروع کنید :

 برای کامل کردن تمرین های این فصل لازم است کارهای زیر را انجام دهید.

 ویندوز 7 را روی یک کامپیوتر مستقل با نام Hiva نصب کنید که چگونگی آن در فصل 1 توضیح داده شده است.

 

درس 1: Sharing Resources

در شبکه های خانگی و شبکه های کوچک سازمانی ضرورتی ندارد که File & Print Server راه اندازی کنید. چون هم تعدادکامپیوتر ها بسیار کم است و تعداد فایل هایی که تبادل می کنند زیاد نیست. در این گونه شبکه های کوچک که AD DS وجود ندارد بجای استفاده از File & Print Server می توان از طریق مدیریت Sharing ، منابع خود را در شبکه مدیریت کنید.

  خلاصه درس:

 •          HomeGroup برای شبکه های کوچک (در حد شبکه های خانگی) طراحی شده است، و در غیاب AD DS می تواند Share کردن منابع را راحتتر کند.
 •          از طریق Libraries هم می توانید برای به اشتراک گذاری استفاده کنید ولی بخش Sharing امکانات دقیق تری روی اشتراک گذاری داشته باشید.
 •          از جمله ابزار های مدیریت منابع Share شده می توان Computer Management،Windows Explorer،  و دستور Net Share را نام برد. از بین این ابزار ها، Computer Management مدیریت یکپارچه تر ، دقیقتر و بهتری را در اختیار شما قرار می دهد.

 درس 2: Folder & File Access

گاهی ممکن است که چندین کاربر از یک کامپیوتر استفاده کنند. در این صورت بسیار مهم است که هر کاربر نتواند به دیتا های محرمانه کاربران دیگر دسترسی داشته باشد. در ویندوز 7 دو گزینه برای این منظور وجود دارد یکی استفاده از Folder Permission ، و دومی Encrypt کردن با استفاده از EFS

   خلاصه درس:

 •  Lcacls.exe ابزاری برای مدیریت NTFS permission ها از طریق خط فرمان است. می توانید از این ابزار برای تهیه BackUp یا Restore کردن تنظیمات Permission ها استفاده کنید.
 •    به طور کلی شش دسته NTFS Permission وجود دارد: Read، Write، List Folder Contents، Read & Execute، Modify، و Full Control . به خاطر داشته که Deny Permission روی Allow Permission  همیشه Override می شود.
 •  با استفاده از Effective Permission می توانید Permission  واقعی و موثر هر کاربر را برای هر فولدر می توانید ببینید، این مورد بیشتر زمانی کاربرد دارد که یک کاربر عضو چندین گروه باشد و هر گروه نسبت به یک فولدر Permission ها مشخصی داشته باشد و نیاز باشد تا Permission کاربر با توجه به Permission گروه ها محاسبه شود.
 • Auditing  به شما این امکان را می دهد تا دسترسی به فایل ها و فولدر هارا ثبت کنید.
 •   اگر یک فایل را به یک فولدر جدید منتقل کنید Permission های فولدر جدید جای Permission های قبلی فایل را می گیرد، به عبارت دیگر Permission فایل متناسب با مقصدی که به آن منتقل می شود تغییر می کند.
 •   وقتی یک فایل را Encrypt می کنید یک EFS certificate و یک Private Key ایجاد می شود. شما می توانید یک فایل را روی حساب کاربری فرد دیگری Encrypt کنید آن کاربر EFS Certificate داشته باشد.

 درس 3: Managing Branchcache

Brabchcache یک تکنولوژی جدید در ویندوز های 7 و 2008 R2 است که سرعت دسترسی به دیتاها و وب سایت ها را در یک شبکه کوچک یا بخشی از یک شبکه بزرگ افزایش می دهد. این عمل با Cache کردن دیتا روی یک سرور  در یک شبکه LAN انجام می شود. در شبکه های بزرگ در حد یک WAN دسترسی به دیتا های داخل شبکه کُند خواهد بود. این گونه شبکه ها را بهتر است که (از نظر Cache شدن دیتا) به بخش های کوچکتری تقسیم کرد و در هر بخش یک سرور جهت  Cache کردن اطلاعات قرار داد تا با Cache شدن بسیاری از دیتا های شبکه روی آن سرور ها، سرعت دسترسی کلاینت ها به دیتا افزاریش یابد. پس از آن اگر کلاینتی بخواهد به دیتای مشخصی دسترسی داشته باشد در خواست او ابتدا در سرور محدوده خودش مورد بررسی قرار می گیرد، اگر دیتای مد نظر کلاینت یافت نشد تمام WAN جست و جو می شود تا دیتای مد نظر را پیدا کند، در این حالت یک نسخه از آن دیتا روی Cache Server قرار می گیرد تا نیازی نباشد کاربران بعدی برای دریافت این دیتا، کل WAN را جست وجو کنند.

 خلاصه درس:

 • BranchCache این امکان را برای دیتا های شبکه فراهم می کند تا روی یک سرور با ویندوز 2008 R2 ، Cache شوند.
 • فقط نسخه های Enterprise و Ultimate ویندوز 7 ، BranchCache را پشتیبانی می کنند.
 • Distributed Cache Mode دیتا های شبکه که روی کلاینت های دارای ویندوز 7 قرار دارد را Cache کرده، و سپس این دیتا ها را در اختیار تمام کلاینت ها قرار می دهد.
 • Hosted Cache Mode نیاز به تنظیمات خاصی برای اجرا شدن دارد.
 • اگر با استفاده از Netsh ، Distributed Cache Mode یا Hosted Cache Mode را فعال کنید سرویس BranchCache و Firewall Rules به طور اتوماتیک تنظیم خواهند شد.

خلاصه فصل

 •         HomeGroups  اشتراک گذری منابع را در شبکه های خانگی راحت تر می کند.
 •         با استفاده از Computer Management Console می توانید فولدر های Share شده را مدیریت کنید.
 •         NTFS Permission ها مشخص می کنند که چه کسانی یا چه گروه می تواند به یک فولدر Share شده دسترسی داشته باشند.
 •         Print Perimission ها مشخص می کنند که هر کاربر چه سطحی از اختیارات را برای مدیریت یک پرینتر دارد.
 •        BrancheCache در محیط های کوچک باعث افزایش سرعت دسترسی به دیتا های Share شده می شود.

 

روزی یک خط، فرمان با خط فرمان

پوشه Hiva1 رو که در درایو E قرار داره، با نام Hiva2 به اشتراک بزار! چطوری ؟
Net Share Hiva2=E:\Hiva1

بیشتر بگو!

دوره های جدید

 

کانال تلگرام و اینستاگرام هیوا شبکه

telegram Hivashabakeinstagram hiva.network

تجهیزات شبکه

هر جای ایران که هستید...
ما پشتیبان و مشاور شما هستیم...

 

سامانه مشاوره و پشتیبانی

سازمان ها و ادارات ...

کارخانه ها و شرکت ها ...

 

تا راه اندازی و نگهداری از

سرویس های شبکه شما ...

با ما در تماس باشید ...

 

تلفن: 33241269-13

تلفن: 33260041-13

ایمیل: info@hiva-network.com

محصول ویژه برای شما

در جستجوی محصول آموزشی خاصی هستید اما هرچه جستجو می کنید آن را نمی یابید ؟

به ما بگویید...