hiva-network.com

کارگاه تخصصی شبکه - هیوا شبکه

فصل چهارم: Managing Devices and Disks

 مقدمه

 این فصل به دو موضوع مهم می پردازد که برای هر کاربر بسیار حیاتی است: مدیریت سخت افزار و مدیریت دیسک. عملکرد کاربران شدیدا به چگونگی عملکرد صحیح سخت افزار ها بستگی دارد. این کار شما است که مطمئن شوید که بهترین داریورهای سخت افزاری روی کامپیوتر های کلاینت سازمان شما نصب شده اند. بهترین درایور ها لزوما جدید ترین نیستند و لازم است که مطمئن شوید آخرین درایور های سخت افزاری دانلود شده و از یک سایت به روز رسانی (معمولا Windows Update) با سخت افزار ها سازگار هستند. سپس می توانید آن درایور ها را روی کلاینت های شبکه توزیع کنید. اگر هارد دیسک روی کامپیوتر کلاینت Fragment شده باشد، دارای خطا باشد یا فضای خالی آن کم باشد، یا اگر سیستم های دیسک خود را برای بهترین عملکرد پیکر بندی نکرده اید، کاربر تجربه بدی خواهد داشت. می توانید با استفاده از ابزار های اینتر فیس گرافیکی کاربر (GUI)  و ابزار های خط فرمان مطمئن شوید که دیسک بهترین عملکرد را دارد. اگر کامپیوتر های کلاینت شما دارای بیش از یک هارد دیسک هستند، لازم که مطمئن شوید ترتیب دیسک ها به خوبی ایجاد شده است. این فصل نگاهی به ابزار ها و تکنیک های مدیریت سخت افزار ها و درایور های سخت افزاری و مدیریت دیسک می اندازد.

 موضوعات امتحانی این فصل:

 •  مدیریت سخت افزار
 •   مدیریت دیسک

 درس های این فصل:

 • درس 1 : مدیریت سخت افزار ها و درایو ها
 • درس 2 : مدیریت دیسک ها

 

درس 1: مدیریت درایور های سخت افزاری و سخت افزار ها

 در این درس یاد می گیرید که چگونه درایوهایی که یک سخت افزار را کنترل می کنند شناسایی کرده و چک کنید که این درایور به خوبی کار می کند. یاد می گیرید که چگونه یک درایور سخت افزاری را به روز کنید، آنرا غیر فعال کنید و یا آنرا حذف کنید، و اگر یک درایور تازه نصب شده کار نکرد (به عنوان مثال باعث خطای Stop شد)،  درایور را به درایور قبلی برگردانید. درباره درایورهای تایید شده، ناسازگاری میان درایور ها، پیکربندی تنظیمات درایور و حل مشکلات درایور های سخت افزاری را نیز یاد می گیرید. از کنسول Device Manager نیز استفاده خواهید کرد، کنسول Device Managerابزاری است که ویندوز 7 برای مدیریت سخت افزارها و درایور های سخت افزاری فراهم آورده است.

 بعد از گذراندن این درس قادر خواهید بود که :

 •        سخت افزار های PNP (Plug and Play) و غیر PNP را نصب کنید.
 •       یک درایور سخت افزاری را به روز کرده، آنرا غیر فعال کنید و به درایور قبلی برگردانید.
 •       یک درایور سخت افزاری را آماده کرده و به کاربران استاندارد اجازه نصب برخی از سخت افزار ها بدهید.
 •        به روز رسانی درایور ها از وب سایت Windows Update را پیکر بندی کنید.
 •       مشکلات درایور سخت افزاری را حل کنید.

 خلاصه درس:

 •    یک کاربر که عضو گروه Administrator نباشد می تواند سخت افزارهای PNP را با امضای دیجیتال معتبر نصب کند. در غیر این صورت مجوز یکی از اعضای گروه Administrator نیاز خواهد بود.
 •   یک Administrator می تواند یک سخت افزار را با قرار دادن درایور آن در یخش درایور سخت افزاری آماده راه اندازی کند.اگر درایور سخت افزاری امضا نشده است، Administrator می تواند آنرا با یک مجوز به دست آمده از یک CA داخلی امضا کند تا به کاربران استاندارد اجازه بدهد درون یک سازمان از آن استفاده کنند.
 •   می توانید مانع از دانلود و نصب خودکار درایورها از Windows Update شوید. همچنین می توانید Windows Update را از مسیر جست و جوی درایور سخت افزاری حذف کنید.  می توانید درایور ها را غیر فعال کرده یا آنها را متوقف کنید تا بتوانید به دنبال دلیل یک مشکل باشید. اگر درایور جدیدی برای شما مشکل ساز شد می توانید به درایور نصب شده قبلی برگردید.

 درس 2: مدیریت دیسک ها

ویندوز 7 چند روش برای مدیریت دیسک ها در اختیار شما قرار می دهد. می توانید به صورت خودکار فایل های ناخواسته ای را که به آنها نیازی ندارید از روی دیسک حذف کرده و با Defragmentation باعث تسریع در دسترسی به داده ای روی دیسک شوید.شما می توانید با دیسک های Basic و Dynamic کار کرده و دیسک های Dynamic، و دیسک های GPT  و دیسک های MBR را به یکدیگر تبدیل کنید. می توانید پارتیشن ها را بسط داده یا آنها را کوچکتر کنید  و با پارتیشن های Spanned و Striped کار کنید. ویندوز 7 انتخاب هایی برای دیسک های اکسترنال USB و درایوهای فلش نیز ارائه کرده است که قبلا موجود نبودند. می توانید پارتیشن های سیستمی را روی دیسک های USB نصب کرده و از آنها بوت کنید.اگر چند درایو دارید، می توانید از سیستم های (RAID) Redundant Array of Inexpensive Disks برای بهبود عملکرد، فراهم آوردن حفاظت داده های بیشتر یا هر دو استفاده کنید.

 بعد از گذراندن این در س قادر خواهید بود که:

 •    فایل های اضافه را از روی دیسک حذف کرده و آنها را یکپارچه کنید.
 •    دیسک ها را با ابزارهای Diskpart و Disk Management مدیریت کنید.
 •    دیسک های Removable را مدیریت کنید.
 •    حجم ها و پارتیشن ها را مدیریت کنید که شامل درایو های RAID نیز می باشد.

 خلاصه درس:

 •    می توانید از کنسول Disk Management و یا دستور Diskpart در خط فرمان برای مدیریت دیسک ها، پارتیشن ها و Volume های روی کامپیوتر ویندوز 7 استفاده کنید.
 •   می توانید از Group Policy برای کنترل دسترسی به تجهیزات قابل جدا کردن استفاده کنید.
 •   ویندوز 7 از دیسک های Basic ، Dynamic ، MBR و GPT پشتیبانی می کند و به شما اجازه تبدیل آنها به یکدیگر را می دهد.
 •   ویندوز 7 به صورت نرم افزاری به شما اجازه استفاده از Volume های RAID-0، RAID-1، و RAID-5 را می دهد. می توانید Volume های ساده و Spanned شده را نیز ایجاد کنید. به علاوه می توانید یک Volume را بدون نیاز به استفاده  از ابزار های جانبی بسط داده یا آنرا کاهش دهید.

خلاصه فصل

 •  اگر یک سخت افزار از نوع PNP نباشد.لازم است که مجوز های Administrator برای نصب آنرا داشته باشید.می توانید یک درایور سخت افزاری را آماده کرده و (اگر لازم بود) آنرا به صورت  دیجیتالی امضا کنیدتا کاربران غیر Administrator بتوانند آنرا نصب کنند.
 • می توانید مانع از دانلود درایور ها از Windows Update و نصب خودکار آنها شوید. همچنین می توانید سایت Windows Update را از مسیر جستجو برای درایور های سخت افزاری حذف کنید. می توانید درایور ها را به روز کرده، آنها را غیر فعال (یا متوقف) کنید، آنها را حذف کنید یا درایور را دوباره برگردانید.
 • ویندوز 7 به شما اجازه مدیریت دیسک ها، پارتیشن ها و Volume ها را می دهدو به شما اجازه می دهد تا دسترسی به تجهیزات قابل جدا کردن (Removable) کنترل کنید. می توانید یک نوع دیسک را به نوع دیگر و یک نوع پارتیشن را به نوع دیگر تبدیل کنید. می توانید اندازه یک Volume را افزایش یا کاهش دهید.
 •  ویندوز 7 از Volume های ساده، Spanned شده، RAID-0، RAID-1 و RAID-5 پشتیبانی می کند.

 

روزی یک خط، فرمان با خط فرمان

پوشه Hiva1 رو که در درایو E قرار داره، با نام Hiva2 به اشتراک بزار! چطوری ؟
Net Share Hiva2=E:\Hiva1

بیشتر بگو!

دوره های جدید

 

کانال تلگرام و اینستاگرام هیوا شبکه

telegram Hivashabakeinstagram hiva.network

تجهیزات شبکه

هر جای ایران که هستید...
ما پشتیبان و مشاور شما هستیم...

 

سامانه مشاوره و پشتیبانی

سازمان ها و ادارات ...

کارخانه ها و شرکت ها ...

 

تا راه اندازی و نگهداری از

سرویس های شبکه شما ...

با ما در تماس باشید ...

 

تلفن: 33241269-13

تلفن: 33260041-13

ایمیل: info@hiva-network.com

محصول ویژه برای شما

در جستجوی محصول آموزشی خاصی هستید اما هرچه جستجو می کنید آن را نمی یابید ؟

به ما بگویید...