hiva-network.com

کارگاه تخصصی شبکه - هیوا شبکه

 فصل دوم : پیکربندی منابع ذخیره سازی در ویندوز سرور و مبحث Cluster

مقدمه

مدیریت Storage Area Network (SAN) و Host Bus Adapter (HBA) و Logical Unit Number (LUN) برای مدیران بدون تخصص بسیار سخت بود.با وجود فناوری های جدید،این موضوع تخصصی در ویندوزهای مایکرسافت نیز پدید آمد و برای مدیران،مدیریت منابع ذخیره سازی راحت تر و آسان تر شد.

در این فصل به شما اصول اولیه دیسک در ویندوز سرور 2008 به همراه فن آوری های ذخیره سازی پیشرفته توضیح داده خواهد شد و بعد از آن به مباحث Clustring برای کنترل خطا و بار صحبت خواهد شد.

درس های این فصل :

 •  پیکربندی منابع ذخیره سازی در سرور
 •  پیکربندی Cluster ها

درس اول

عنوان درس اول : پیکربندی منابع ذخیره سازی در سرور

راه حل های مختلفی برای منابع ذخیره سازی در سرور وجود دارد که در شبکه مورد استفاده قرار می گیرد و ویندوز سرور 2008 نیز راه حل های جدیدی در خصوص منابع ذخیره سازی ارائه کرده که در این درس به اهمیت منابع ذخیره سازی سرور و انواع دیسک ها و ... در ویندوز سرور 2008 خواهیم پرداخت.

خلاصه درس:

 • به طور کلی منابع ذخیرهسازی به 3 دسته تقسیم می شوند: Direct Attached Storage (DAS) ، Network Attached Storage (NAS) و  Storage Area Network (SAN).
 • در ویندوز سرور 2008 در قسمت Disk Management در SAN قسمت مدیریت storage راه انداز ISCSI و یا خط فرمان می توانید مباحث مربوط را مدیریت کنید.
 • Disk Management ابزار اصلی برای مدیریت دیسک و فضاها و پارتیشن ها در ویندوز سرور 2008 است.به این وسیله می توان انواع volume های sample، Mirror و Raid 5 و ... ساخت.
 • به وسیله Disk Management می توان فضای volume های sample و spanned را افزایش و یا آزاد کرد و یا می توان volumeی را به یک volume دیگر تبدیل کرد.

DAS  و SAN به صورت بلوکی به داده های ذخیره شده دسترسی دارند اما NAS براساس فایل. مزیت دیگر SAN به دیگر متدهای ذخیره سازی این است که منابع ذخیره سازی به اشتراک گذاشته شده است و می توان از سروری به سرور دیگر تغییر دهید.


درس دوم

عنوان درس دوم: پیکربندی Cluster ها

در شبکه های سازمانی،گروهی از سرورهای وابسته ، یک سرویس را ارائه می دهند.با اینکه سخت افار جداگانه ای دارند مثل سایت ها و پایگاه داده ها.به این سرورها که در یک مجموعه اند Cluster گفته میشود.

کلاسترها برای اهداف مختلفی کاربرد دارند.در این درس درباره این مبحث صحبت خواهد شد.

خلاصه درس:

 • در ویندوز سرور 2008 می توان گروهی از کامپیوتر ها را به گونه ای پیکربندی کرد که کنترل بار (Load balancing) و همیشه در دسترس بودن (high availibility) و قابلیت توازن (scalability) را برای سرویس ها فراهم کند.به این گروه از سرورها cluster می گویند که برای اهداف مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.
 • Round Robin در DNS یکی از متدهای ابتدایی به تعادل رساندن درخواست ها در بین چند سرور است.این روش به راحتی پیکربندی می شود اما محدودیت های قابل توجهی داد مثل عدم آگاهی از وضعیت سرورها.
 • Network Load Blancing (NLB) یک ویژگی ویندوز سرور است که کلاینت ها درخواست خود را به یک سرور مجازی می فرستند که در پشت آن چندین سروروجود دارد اما این روش محدودیت های Round Robin را ندارد چون می تواند درخواست ها را به سرورهایی بفرستد که کمتر شلوغ هستند.
 • Failover clustring هم یکی از ویژگی های ویندوز سرور 2008 است.گروهی از کامپیوترها که با هدف پوشش ضعف های سرورها نظیر خرابی گرد هم آمده اند.سرورها با هم در ارتباط اند و منابع ذخیره سازی به اشتراک گذاری شده ای دارند.
 • Cluster به عنوان یک سرور برای کلاینت نمایش داده می شود. معمولا این ساختار در مجموعه ای که ساختار مبتنی بر وب دارند استفاده می شود.(مجموعه ای از صفحات وب)

 

خلاصه فصل

 • سرورها نیاز به دسترسی به دیتا به صورت blok دارند تا بتوانند عملگرها و application را اجرا کنند .DAS برای این هدف طراحی شده است.این نوع از منابع ذخیره ساز به صورت داخلی هارد دیسک ها را متصل کرده اند. ویندوز سرور 2008 شامل متدهای (VDS) برای مدیریت منابع ذخیره سازی است.برای مدیریت هر ک از storageها.
 • با استفاده از disk management در ویندوز سرور 2008 می توان انواع volume ها نظیر simple، spanned، striped و Mirrored و Raid 5 را ساخت.همچنین می توان فضای volume را آزاد و یا اضافه کرد.
 • NLB برای به تعادل رساندن عملیات بین چند سرور به کارمی رود که از یک ip مجازی استفاده می کند که پشت این ip چند سرور قرار دارد.
 • Faiover clustring یک راه حل خوب برای به حداقل رساندن خطاها که باعث سرویس ندادن سرور می شوند،است که منابع ذخیره سازی در آنها به اشتراک گذاشته شده و اگر یکی از سرورها از کار بیفتد سرور دیگر پاسخگو خواهد بود.

 

روزی یک خط، فرمان با خط فرمان

MAC Address یا آدرس فیزیکی کامپیوترت چیه؟
getmac
همین !

بیشتر بگو!

دوره های جدید

 

کانال تلگرام و اینستاگرام هیوا شبکه

telegram Hivashabakeinstagram hiva.network

تجهیزات شبکه

هر جای ایران که هستید...
ما پشتیبان و مشاور شما هستیم...

 

سامانه مشاوره و پشتیبانی

سازمان ها و ادارات ...

کارخانه ها و شرکت ها ...

 

تا راه اندازی و نگهداری از

سرویس های شبکه شما ...

با ما در تماس باشید ...

 

تلفن: 33241269-13

تلفن: 33260041-13

ایمیل: info@hiva-network.com

محصول ویژه برای شما

در جستجوی محصول آموزشی خاصی هستید اما هرچه جستجو می کنید آن را نمی یابید ؟

به ما بگویید...