hiva-network.com

کارگاه تخصصی شبکه - هیوا شبکه

فصل اول :پیاده سازی و پیکربندی ساختار Windows Deployment Service (WDS)

مقدمه

در سالهای اخیر پروسه ی نصب ویندوز در یک شبکه ی بزرگ برنامه ریزی شد و دستورالعملی تهیه شد که با توجه به آن به راحتی می توان با تکنولوژی های جدید،این مشکل را حل کرد.(ساختار imagex و DISM) .در این درس ها با این ساختار آشنا خواهید شد.

درس های این فصل

 • انتشار ویندوز از طریق ویندوز سرور 2008
 • پیکربندی WDS
 • ماشین های مجازی
 • پیاده سازی مبحث فعال کردن ویندوز ( مبحث Activation)

درس اول

عنوان درس اول : انتشار ویندوز از طریق ویندوز سرور 2008

برای انتشار ویندوز بر روی تعداد زیادی کامپیوتر در یک سازمان، باید یک سیستم عامل را آماده سازی کنیم.

در شبکه ای که از ویندوز سرور 2008 و کلاینت 7 استفاده می شود چندین روش برای نصب ویندوز وجود دارد.روش DVD و یا Flash، انتشار از طریق share و یا استفاده از ابزار imagex و یا system center configuration manager 2007 و یا WDS که در ویندوز سرور 2008 وجود دارد.

خلاصه درس

 • در یک شبکه که از ویندوز سرور 2008 و 7 استفاده می کند شما می توانید کلاینت و سرورها را به روش های مختلف انتشار بدهید.تمام این متد ها بر اساس فایل های .wim انجام می شود.
 • یک فایل .wim شامل یک یا بیشتر image از disk است.بر مبنای فایل است بنابراین در خلال انتشار قابل تغییر هم هست.
 • ابزار windows AIK یک فایل ISO است که می توان از سایت مایکروسافت را دانلود کرد دارای ابزارهای مهمی مثل windows PE ،imagex و ویندوز SIM است.
 • Sysprep یک ابزار است که در مسیر %systemroot% \system32\sysprep است و هدف آن آماده سازی image با از بین بردن اطلاعات پروفایلی است تا بتوان image را بر روی تعداد زیادی کامپیوتر انتشار داد.
 • شما با داشتن یک DVD و با استفاده از شبکه و ابزارهای AIK و یا WDS می توانید ویندوز را انتشار دهید.

درس دوم

عنوان درس دوم : پیکربندی WDS

WDS مجموعه ای است که می توانید از راه دور ویندوز را بر روی کامپیوتر ها نصب کنید.Remote Installation Service (RIS)  یک تکنولوژی انتشار ویندوز است که از زمان ویندوز 2000 بوده است. WDS یک سرویس ویندوز 2008 است که اضافه می شود و بر مبنای سرور و image است و برای شبکه های با اندازه متوسط به صورت خیلی خوب مورد استفاده قرار می گیرد.

WDS در ویندوز سرور 2008 شامل ویژگی های جدیدی است که بهبود زیادی هم نسبت به گذشته داشته.ابزار خط فرمانی wdstuil از فایل های .wim پشتیبانی می کند و برای شبکه های بزرگ با پهنای باند مناسب مورد استفاده قرار میگیرد.

خلاصه درس:

 • WDS یک تکنولوژی مبتنی بر سرور است که برای انتشار ویندوز بر روی چندین کامپیوتر مورد استفاده قرار می گیرد.
 • کامپیوترهایی که قابلیت PXE دارند در حالی که سیستم عاملی هم ندارند ازطریق WDS server بوت می کنند و از dhcp ، ip می گیرندو image را نصب می کنند.client ها لیست image را می گیرند و روی کامپیوتر خود نصب می کنند.
 • Boot image یک فایل .wim است که کامپیوترهای کلاینت به وسیله آن boot می کنند و بعد از آن می توانند سیستم عامل را نصب کنند.
 • در DVD های ویندوز این فایل در پوشه ی sources قرار دارد.
 • Install image یک فایل .wim است که شامل سیستم عامل بوده و بر روی کلاینت نصب می شود و در مسیر sources قرار دارد.
 • Capture image یک نوع خاص از boot image است که برای boot کردن کامپیوتر اصلی استفاده می شود و یک image بر روی WDS server است.
 • Discover image نیز یک نوع boot image است که برای انتشار install image بر روی کامپیوترهایی که قابلیت PXE ندارند استفاده می شود.

درس سوم

عنوان درس سوم: استفاده از ماشین مجازی

با استفاده از virtualization (مجازی سازی) می توان از یک سخت افزار استفاده درست و بهینه تری کرد.نرم افزارهای مجازی سازی مایکروسافت شامل virtual pc، virtual server و Hyper-V است که به این وسیله می توان چندین سیستم عامل را بر روی یک کامپیوتر نصب کرد و به طور همزمان از آنها استفاده کرد.این تکنولوژی مزایای زیادی دارد و به راحتی هم قابل مدیریت است.

خلاصه درس:

 • ماشینهای مجازی بر روی یک سرور نصب می شوند و از آنها برای استفاده موثر از سخت افزار و همچنین نرم افزار های مختلف استفاده می کنند.چراکه هم می توان سیستم عامل های جدید و هم سیستم عامل های قدیم را در کنار هم مورد استفاده قرار داد.
 • مایکروسافت تا کنون سه ابزار در خصوص مجازی سازی تولید کرده است: Virtual pc، Virtual server و hyper-v که هر یک ویژگی های خاص خود را دارند.
 • با نصب ماشین مجازی،حداکثر استفاده را می توان از سخت افزار و کارایی یک کامپیوتر داشت.
 • Hyper-v یک تکنولوژی است که یک لایه نرم ازفاری بر روی سخت افزار می باشد.ولی متاسفانه تمامی ابزارهای مجازی سازی مایکروسافت،پردازنده های 64 بیتی را پشتیبانی می کنند.اما از چند هسته ای و چند پردازنده ای به خوبی پشتیبانی می کنند.

درس چهارم

عنوان درس چهارم : پیاده سازی مباحث فعال کردن ویندوز (مباحث مربوط به لایسنس)

یک کلید لایسنس یک کلید تولید است که برای مورد تایید قرار دادن یک نرم افزار مورد استفاده قرار می گیرد.بخصوص در شبکه های بزرگ بیشتر متد نشر قرار دارد.

در ویندوز xp و در ویندوز سرور 2003 در خلال نصب باید کلید فعال سازی را وارد می کردیم.این ساختار در ویندوز سرور 2008 و 7 تغییر کرده،به این صورتکه شما سیستم عامل را نصب می کنید و تا 30 روز معتبر است و بعد از آن نیاز به lisense دارد.

بنابراین نیاز است که فعال شود.برای سازمانها که تعداد کامپیوترها زیاد است،راه حل وجود دارد.

خلاصه درس :

 • در ویندوز سرور 2008 و 7 سیاست بحث فعال سازی ویندوز تغییر کرد.در این ساختار،لایسنس سیستم عامل تا 30 روز پس از نصب فعال است.در این سیستم عامل ها دو نوع لایسنس وجود دارد : Multiple Access Key (MAK) و Key Management Service (KMS).
 • MAK در محیط های زیر 25 کامپیوتر مورد استفاده قرار می گیرند و شما از یک کلید فعال سازی برای تعدادی کامپیوتر استفاده می کنید.
 • KMS برای شبکه هایی با تعداد کامپیوترهای زیاد مورد استفاده قرار می گیرند و سیستم عامل را به صورت اتوماتیک بدون اتصال به سایت مایکروسافت فعال می کند.در این ساختار نیزیک کلید وجود دارد و آن کلید بر روی یک کامپیوتر معروف به میزبان KMS نصب می شود.کامپیوترها که روشن می شوند با اتصال به این کامپیوتر،لایسنس شان را فعال می کنند.

خلاصه فصل

 • شما با استفاده از DVD و یا ابزارهایی که AIK فراهم می کند و یا WDS می توانید سیستم عامل ها را انتشار دهید.این متدها بر مبنای فایل های wim کار می کند که برمبنای فایل هستند و قبل و در حین و بعد از انتشار قابل تغییرند.
 • با استفاده از WDS می توان ویندوز سرور 2008 و یا 7 و یا بالاتر از آن را انتشار داد.کامپیوترهایی که PXE فعال دارند به WDS سرور متصل شده و سیستم عامل نصب می شود.کاربر می تواند از لیست image ها سیستم عامل را انتخاب کند.
 • ماشین های مجازی کاربرد بسیارموثری در استفاده صحیح از سخت افزار کامپیوتر و یا استفاده همزمان از چندین سیستم عامل از نسخه های قبلی و امروزی دارند.مایکروسافت 3 راه حل برای مجازی سازی ارائه کرده است که هر یک در محیط های متفاوت کاربرد دارند، همانند virtual pc، virtual server و hyper-v.
 • Hyper-v یک سرویس بر روی ویندوز سرور 2008 نسخه 64 بیتی است که سیستم اصلی و مهمان می توانند به صورت برابر از آن استفاده کنند.
 • ویندوز های 7 و 2008 به بعد نیاز به فعال سازی دارند.2 متد برای این کار وجود دارد.MAK و KMS. MAK برای محیط هایی استفاده می شود که کمتر از 25 کامپیوتر دارند و KMS برای شبکه های بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد.

روزی یک خط، فرمان با خط فرمان

MAC Address یا آدرس فیزیکی کامپیوترت چیه؟
getmac
همین !

بیشتر بگو!

دوره های جدید

 

کانال تلگرام و اینستاگرام هیوا شبکه

telegram Hivashabakeinstagram hiva.network

تجهیزات شبکه

هر جای ایران که هستید...
ما پشتیبان و مشاور شما هستیم...

 

سامانه مشاوره و پشتیبانی

سازمان ها و ادارات ...

کارخانه ها و شرکت ها ...

 

تا راه اندازی و نگهداری از

سرویس های شبکه شما ...

با ما در تماس باشید ...

 

تلفن: 33241269-13

تلفن: 33260041-13

ایمیل: info@hiva-network.com

محصول ویژه برای شما

در جستجوی محصول آموزشی خاصی هستید اما هرچه جستجو می کنید آن را نمی یابید ؟

به ما بگویید...